3 tipy, jak vybrat kvalitní povlečení do ložnice i dětského pokoje

Poslední aktualizace: 30.5.2019

3 tipy, jak vybrat kvalitní povlečení do ložnice i dětského pokoje 2

Spánek. Stačí o něm slyšet nebo vidět někoho zívat a hned si vzpomeneme, jaké to bylo ležet v náruči jemného povlečení, které pohladí po pokožce. Hned bychom se do peřin zase zachumlali. Jak vybrat povlečení do ložnice i dětského pokoje? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Deka, polštář, prostěradlo

Když uléháme do postele, lehneme si na prostěradlo, hlavu položíme na polštář a tělo přikryjeme dekou. Naše pokožka přichází do přímého styku s ložním prádlem. Aby nás neškrábalo, zbytečně jsme se pod ním nepotili a neměli nervy s jeho údržbou, je třeba dát si pozor na několik parametrů.

Materiál, složení, velikost i druh zapínání hrají roli. Pod povlečením z umělých vláken se můžete potit, knoflíky se mohou utrhnout, zip škrábe a pod krátkým povlečením vám bude zima na nohy.

Dětské ložní prádlo je ještě o něco specifičtější. Pokožka dětí není ještě vyvinutá stejně, jako ta naše, proto by materiál měl být savý, prodyšný, vhodný i pro děti a chlubit se tím, že je zdravotně nezávadný.

Jaké jsou druhy povlečení?

Záleží na materiálu a jeho zpracování. Když mluvíme o bavlněném povlečení, pak můžeme myslet na klasickou bavlnu, krep i flanel. Jaký je v nich rozdíl? A jak je to s polyesterem?

Bavlněné povlečení

Klasika, která je věčná i přesto, že se mačká a je třeba ho žehlit nebo mandlovat. Skvěla odvádí vlhkost, je vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou. Je k dispozici v mnoha designech. Bavlna je přírodní materiál, který skutečně nedráždí a je šetrný i k té nejcitlivější pokožce. Vyzkoušejte ho.

Krepové povlečení

Strojově tvarovaná bavlna typická pravidelným střídáním rovné a nařasené tkaniny. Na krep je třeba si zvyknout, někomu může být při prvním použití nepříjemný. Brzy si ho ale oblíbíte. Je snadný i na údržbu, není třeba ho žehlit.

Flanelové povlečení

Chcete se na loži hlavně zahřát? Povlečení z flanelu je pro vás jako stvořené. Hlavně v zimě i za sychravého počasí. Je jemné, hřejivé a ze 100% bavlny s oboustranným vlasem.

Bavlněný satén

Patří ke špičce mezi materiály povlečení. Pohlcuje vlhkost, je měkký a příjemný na dotek. Je vyroben ze 100% česané bavlny. Dejte si pozor na levnější variantu s příměsí polyesteru. Budete se pod ním cítit úplně jinak.

Povlečení z mikrovlákna

Na dotek připomíná hedvábí. Je vyrobeno ze 100% polyesteru, který je antialergenní, proto je vhodný i pro alergiky a astmatiky. Jeho obrovskou výhodou je nemačkavá úprava a to, že rychle schne.

3 tipy, jak vybrat kvalitní povlečení do ložnice i dětského pokoje 3

Děti a povlečení

Mohou děti spát pod stejným povlečením jako dospělí? Ty větší určitě ano, u mladších je lepší vybírat povlečení opravdu důkladně. Dětská pokožka ještě nemusí být dostatečně vyvinutá a je náchylná k podráždění a oděrkám. Sáhněte raději po přírodních materiálech, které jsou zdravotně nezávadné a něco vydrží. Dětské povlečení totiž dostává „pěkně do těla“.

Jaký zvolit rozměr povlečení?

Velikost by měla odpovídat posteli, uživateli i dece a polštáři. Do kojenecké postýlky určitě nedáte francouzskou duchnu, dlouhán v normální posteli se zase určitě nepřikryje dekou pro miminko.

Povlečení vybírejte s citem a ohledem na toho, kdo jej bude používat. Jiné povlečení pořídíte pro novorozence, jiné pro alergika a jiné pro běžného smrtelníka. Vezměte v potaz zdravotní stav i osobní preference. Jen tak bude dotyčný spát jako v bavlnce.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)