Je součástí vaší rodiny pes? Pozor na jeho zdraví v zimě!

Poslední aktualizace: 13.12.2016

Venkovní teploty už dávno spadly pod nulu. Většina lidí už dlouhé týdny nosí ty nejteplejší kabáty, rukavice, čepice, šály a pohodlné, zimní boty. Nezapomeňte, že se podobně musíte postarat i o svého pejska. Ti psi, kteří jsou celoročně na zahradě, tak důkladnou péči nepotřebují, jsou houževnatí. Máte-li však doma postelového povaleče, při procházce v mrazu by mohl mít mnohé potíže. My však víme, jaký režim venčení pejsků v zimě je vhodný.

Je součástí vaší rodiny pes? Pozor na jeho zdraví v zimě! 2
947051 / Pixabay

Mrazy dávají zabrat nejen našemu organismu

Velké mrazy jsou pro naše tělo náročné. Bojuje s nimi a my víme, že potřebuje teplé oblečení, aby byl boj co nejefektivnější. Uznejte však, že ještě větší boj probíhá v těle malého pejska, který je u země, kde jsou větší mrazíky.

Pokud je venku 5 a více stupňů pod nulou, netahejte pejska zbytečně na dlouhé vycházky. Nechte ho vykonat potřebu a utíkejte domů. Dohlédněte také na to, aby se stále pohyboval a nepostával.

Během zimy může samozřejmě nasněžit, což není tak velký problém jako suché mrazy. Jediný problém spojený se sněhem je sůl, kterou se ošetřují chodníky. Ta může tlapky vašeho čtyřnohého kamaráda podráždit. Proto je vhodné je před procházkou i po ní polštářky jejich tlapek ošetřit hutným krémem, nebo kokosovým olejem – ten, když si olížou, nepředstaví žádné nebezpečí. Hutný krém by nemusel být vhodný pro jejich zažívání.

Pozor! Po procházce v zimě, ať už mrzne nebo je sníh, nikdy packy pejsků neoplachujte teplou vodou. Mohlo by to být bolestivé a nebezpečné, raději počkejte, nebo je opláchněte vodou vlažnou.

Záleží na typu psa

Naše rady nemohou všechny sedět na všechny pejsky, samozřejmě. Ale pozor, nemyslete si, že pokud má váš pes huňatou srst a žije normálně doma s vámi, žádné z našich rad nemusíte následovat. Faktory, dle kterých byste se měli řídit, jsou totiž hlavně plemeno a stáří pejska. Rozhodně ven netahejte štěňata, ta by mohla totiž opravdu promrznout na kost – doslova.

Výbava na procházku

V případě potřeby delší procházky, například k veterináři, pejska raději neste v tašce, které jsou určené přímo pro přenášení psů. Další výbavou, nad kterou rozhodně popřemýšlejte, je psí obleček. Nemusí jít o žádné růžové svetříky s bambulkami. Dbejte hlavně na praktičnost!

Péče o kožich

Samozřejmostí jsou občasné koupele, které jsou nutné z důvodu čistoty. Pozor však na koupele před vycházkou – to rozhodně nedoporučujeme! Koupejte pejska ráno po vycházce nebo večer po vycházce, tak, aby mezi koupáním a další vycházkou bylo 8-10 hodin. Srst zatím dokonale proschne a nestane se, že by v mrazu namrzla a způsobila potíže.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)